Jak zadbać o zdrowie intymne?

Zdrowie intymne wymaga dbałości

Panie często chodzą do ginekologa, aby sprawdzić czy są zdrowe. Powinno to być przyzwyczajenie. Do tego specjalisty warto zaglądać od czasu do czasu, jest to sprawa bardzo ważna. Jak często chodzić do ginekologa? Co najmniej raz na pół roku, a najrzadziej raz w roku. Rzadziej już nie wolno, ponieważ zdrowie intymne kobiety wymaga kontroli. Panie powinny o tym pamiętać, a ich partnerzy także powinni im o tym przypominać. Pomoc takiego lekarza jest ważna, a do ginekologa należy chodzić od ok. 13 roku życia aż do końca życia. Starsze panie także odwiedzają tego specjalistę, ponieważ jego pomoc jest im nieodzowna.

Dlaczego panie unikają ginekologa?

Panie nieraz wstydzą się, nie lubią badań ginekologicznych. Jednak są to wizyty konieczne, niezbędne dla zdrowia każdej pani. Należy przynajmniej raz na pół roku pójść do lekarza i poprosić go o badanie. Samobadanie piersi jest dobre, ale lekarz ginekolog także powinien zbadać piersi pani co jakiś czas. Panie młodsze co roku powinny wykonać usg piersi. Panie po 49 roku życia powinny poddać się mammografi, czyli badaniu piersi. Takie badania pozwalają zdiagnozować dobrze i określić, czy dana pani nie ma raka piersi.

Jakie choroby nękają panie?

Częste są takie schorzenia, jak np. zespół policystycznych jajników. Cierpi na niego ok. 15 procent pań. Odpowiada on często za bezpłodność. Powoduje go prawdopodobnie nadmiar męskich hormonów. Innym problemem jest endometrioza, czyli bóle podbrzusza. błona śluzowa macicy narasta w innych miejscach, czasami nawet w jelitach czy płucach.

Brodawczak ludzki też potrafi dokuczyć i doprowadzić np. do powstania kłykcin kończystych czy raka. Prezerwatywa chroni przed tym wirusem w małym stopniu, o wiele lepsza, ale niestety płatna, jest szczepionka. Mięśniaki macicy to guzy – mogą być małe lub duże, a 80 procent kobiet ma z nimi problem. Przekładają się ona na bolesne stosunki i nieregularne miesiączki. Nie operuje się ich od razu, lekarze zalecają obserwację. Bezpłodność to także problem. Około 10 procent par ma problem z poczęciem dziecka. Starsze kobiety trudniej zachodzą w ciążę. Jeśli przez rok macie problemy z poczęciem malucha to należy koniecznie wybrać się do lekarza i zdiagnozować ten problem.

Czasami konieczne są badania hormonów, nieraz konieczne jest in vitro. Dokładne badanie odpowie na wszelkie pytania, co jest sprawą oczywistą. Warto pamiętać o tym, bo bez tego nie ma mowy o doczekaniu się dziecka. Problemem niektórych pań są poronienia. Nieraz zdarzają się dwa-trzy razy zanim kobieta doczeka się dziecka. jest to często problem cywilizacyjny – stres, dieta, tycie przyczyniają się do problemów z poczęciem. Nie zawsze wina leży po stronie kobiety, czasami jej partner ma problemy tego rodzaju. Warto zatem dbać o siebie i wszelkie wątpliwości konsultować z lekarzem.

Jak przygotować się do wizyty u ginekologa?

Obejrzeć siebie, sprawdzić czy nie ma upławów, krostek, wyprysków. Jeśli jest cokolwiek, co budzi wątpliwości, to należy powiedzieć o tym lekarzowi. Przed wizytą należy porządnie się umyć i wziąć ze sobą wyniki badań, jeśli takie były wykonane. Na wizytę należy przyjść chwilę wcześniej, aby nie wbiegać do gabinetu w nadmiernym pośpiechu. Takie podejście jest najlepsze. Przede wszystkim nie wolno bać się ginekologa. Profilaktyka jest ważna, a jeśli lekarz zaleci leczenie lub zabieg to koniecznie trzeba się poddać takim działaniom. Leczenie jest ważne, a zaniechanie go może prowadzić do poważnych chorób, nawet do stanów nowotworowych. Zaleceń lekarza należy zawsze przestrzegać.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*