Seks w przypadku pacjentów z wszczepionym rozrusznikiem serca – czy jest to bezpieczna aktywność?

Czasami schorzenia kardiologiczne mogą być przeciwskazaniem do jakiejkolwiek aktywności seksualnej. W każdym przypadku jednakże należy taką kwestię omówić z lekarzem specjalistą. Natomiast samo wszczepienie kardiowertera czy też rozrusznika serca nie jest zagrożeniem dla pacjentów, ani dla ich partnerek. Implantacja urządzeń kardiologicznych – stymulatorów, urządzenia do resynchronizującej terapii, czy też defibrylatora- kardiowetera związane jest z wieloma różnymi wątpliwościami, jak i obawami u pacjentów. Osoby, który zmagają się na co dzień ze schorzeniami kardiologicznymi na nowo muszę uczyć się żyć, gdyż życie z rozrusznikiem serca, wymagać będzie od nich przestrzegania zupełnie nowych zasad.

Niełatwe powroty do seksu z rozrusznikiem serca

Wszczepienie rozrusznika serca jest operacją, po której rana musi mieć czas na zagojenie, zaś cały organizm na regenerację i odzyskanie sił. Jest to zupełnie naturalne, iż w tym czasie należy wstrzymać się z jakąkolwiek aktywnością seksualną, a tak naprawdę ograniczyć w ogóle wysiłek fizyczny. ten przejściowy stan będzie trwał około 3 tygodni. Kiedy pacjent poczuje się już lepiej, może powoli wracać do aktywności seksualnej, niemniej jednak musi to robić stopniowo. Zanim jednak że się na to zdecyduje, winien zapytać specjalistę o przeciwwskazania. Okazuje się bowiem, że to nie sam rodzaj urządzenia i jego wszczepienie, las powód, dla którego w ogóle doszło do implantacji, ma największe znaczenie dla chwili, w której można bezpiecznie wrócić do aktywności seksualnej.

Genetyczne uwarunkowania, takie jak arytmia, zaawansowana choroba wieńcowa, skrajna niewydolność serca to schorzenia wymagające szczególnej rozwagi w określaniu chwili powrócenia do seksualnej sprawności. W wypadku panów czynniki te bywają często przyczyną zaburzeń w zakresie erekcji. Jeżeli jak dotąd mężczyzna używał Viagry, po wszczepieniu niezbędnego rozrusznika, winien udać się na konsultacje ze specjalistą i omówić z nim jej ewentualne dalsze stosowanie. Możliwie jest, iż będzie zmuszony do powstrzymania się od aktywności seksualnej, a tym bardziej od zażywania środków na poprawę potencji do chwili, kiedy jego stan ulegnie ustabilizowaniu.

Odpowiednie ustawienie urządzenia

Pacjenci często boją się sytuacji, kiedy mogłoby dojść do rozładowania wszczepionego im urządzenia. Taki problem nie istnieje jednakże w wypadku rozruszników serca, które nie posiadają w ogóle wymienionej funkcji. Pewne ryzyko istnieje u pacjentów mających kardiowerter-defibrylator. Zbyt szybka akcja serca może prowadzić do niedotlenienia, a to zaś do interwencji urządzenia. Żeby skutecznie zminimalizować ryzyko nieodpowiedniej reakcji kardiowertera, trzeba go właściwe ustawić. Lekarz specjalista może nam wyregulować to urządzenie w taki sposób, żeby uwzględniało naturalnie przyspieszoną akcje serca w przypadku aktywności fizycznej.

Seks stanowi istotną dziedzinę życia – bez względu na wiek i nasz stan zdrowia. Tak, jak każda inna fizyczna aktywność, ma on wpływ na poprawę pracy układu krążenia, dotlenia mózg i potrafi wprawić w znakomity nastrój. Jeżeli tylko ciągle odczuwamy potrzebę zbliżeń, nie powinniśmy rezygnować z seksu. Niemniej jednak mężczyźni, którzy mierzą się z chorobami kardiologicznymi, muszą w ścisły sposób prowadzić współpracę z lekarzem. Seksualność to coś zupełnie naturalnego i nie musimy się jej wstydzić. Kardiolog na pewno udzieli nam odpowiedzi na wszelakie pytania i dopasuje sposób leczenia do stanu zdrowia i potrzeb indywidualnych pacjenta.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*